Hits: 13
А відповідь вже у самій назві окулярів – захист від сонця.
Все ж таки розберемося в конкретних причинах шкідливості сонячних променів.
Як би нас красиве сонечко не манило своєю привабливістю й теплом , дивитися прямо на нього можна максимум секунду. Але без захисту очей від УФ-променів правильними окулярами, дивитися на сонце ( яскраве небо ) взагалі не рекомендується!!!
В чому ж така сонячна шкідливість? А у всьому вина УФ-випромінювання, яке при тривалій дії може призвести до серйозних уражень та захворювань : опік рогівки , катаракті, дистрофії сітківки та раку.
Повинні бути правильні (безпечні ) окуляри!
Природа дала нам захисну реакцію на світло -це звуження зіниці , яке не дає потрапляти зайвому світлу на сітківку ( глибину ока).
Якщо ж перед очима поставити просто темну лінзу , то природно зіниці розширюються , і зайве (шкідливе ) світло потрапляє на сітківку очей ,але ЗАХИСТУ НЕМА ! Тому ви повинні бути впевненими в своїх окулярах і в тому , що одягнувши їх ви не зробите собі більшої шкоди , ніж без окулярів.
Повинен бути сертифікат якості окулярів!
Сонцезахисні окуляри діляться на 5-ть категорій по ступеню захисту.
0 (нульова) категорія- це іміджеві окуляри ( використовуються й у приміщеннях).
1-ша категорія-мінімальне затемнення , плюс вже є й мін.захист від УФ.
2-га категорія-підходить теж для неактивного сонця.
3-тя категорія- це та , яку потрібно використовувати в літній період або коли яскраве сонце. Це найбільш універсальний фільтр.
4-категорія- потрібна, коли ви збираєтеся в похід та відпочинок високо у гори( або ви альпініст ). Це екстремально темний фільтр.
Так, з ступенями захисту трохи розібралися.
Поїхали…
Отже, на окулярах повинно бути зазначено маркування захисту- UV400 (400nm або 100%UV)- це захист сітківки від УФ-променів довжиною хвиль 400 нм. Це найбільш ідеальний ступінь захисту для нас українців , захист від всіх трьох типів променів (UV-А,UV-В,UV-С).
Поляризовані окуляри- це додатковий фільтр, вони блокують (гасять) відблиски , що відбиваються від оточуючих нас поверхонь ( води, світла фар, снігу…). Вони не дають очам втомлюватися й буде чіткіше зображення . Такі окуляри обов’язково необхідні , відпочиваючи на морі чи річці , й на відпочинку у гірськолижних курортах зимою.
Окуляри повинні максимально близько прилягати до обличчя, без великих проміжків та зазорів , але не торкатися вій. Це зменшує можливість потрапляння сонячного світла до очей з боків.
А який же вибрати колір лінз?
Найбільш бажаний колір, який не спотворює зображення та найбільш приємний для людського ока. А саме, коричневого кольору , сірого та зеленуватого.
Звичайно , яскравими та агресивними (червоними) кольорами лінз можна користуватися лише короткий період й не щодня .
Лінзи можуть бути виготовленими зі скла або пластику. Безумовно, скло натуральний чудовий матеріал, який складніше подряпати, але величезний недолік –при розбитті велика ймовірність потрапляння осколків в око.
У теперішній час якісні окуляри виготовляють з спеціального оптичного полімеру. Основна перевага- це легкість та безпечність при розбиванні; недолік- легко піддається подряпинам, легше купити підробку. Полікарбонатні (пластикові) окуляри однозначно рекомендуються дітям та спортсменам.
Термін служби окулярів залежить від якості лінз та захищеності від УФ, їхніх механічних пошкоджень та від якостей користування споживача ,звісно ж (як правило, це 2-3 роки).
Порада : ніколи не ставити окуляри лінзами донизу на тверду поверхню й не зберігати в місцях з підвищеною температурою ( бардачок у машині тощо), максимально користуйтеся футляром.
Носіть окуляри не лише для стилю, елегантності , а й для здоров’я !
Лікар-офтальмолог Мирослава Юріївна Леньо-Габорець